loader

Sosyal Medyada karne paylaşmanın tehlikeleri konusunda Pedagog Sevil Yavuz aileleri uyarıyor!

yazdır

Sosyal Medyada karne paylaşmanın tehlikeleri konusunda Pedagog Sevil Yavuz aileleri uyarıyor!

Pedagog Sevil Yavuz uyarıyor: Sosyal Medyada karne paylaşmak tehlikeleri

Bir eğitim yılı daha bitti. Yaz tatilini sabırsızlıkla beklerken çocuğunuzun karne notuna verdiğiniz tepkiye dikkat etmelisiniz. Genelde anne babalar karne notunun düşük olması ile ilgili birçok uyarıyı dikkate alırken, karne notunun yüksek olması durumda çocuğa nasıl yaklaşılacağı bilmiyor. En sık yaptığı hatalardan biri karne notu yüksek olan çocuğun karnesini ve başarı belgesini sosyal medyada paylaşmak oluyor.

Dikkat: Çocuğun kişisel bilgileri art niyetli kullanılabilir

Son dönemde sosyal medya hayatımızın her alanında etkisini gösteriyor. Son birkaç yıldır moda haline gelen çocuğun karnesini ve başarı belgesini sosyal medya hesaplarında yayınlamak etik bir davranış değil. Bu konunun iki boyutu var. Birincisi çocuğun özel hayat gizliliği hakkı ve çocuğun hayatının sınırlarına ihlal edilmiş oluyor. Çocuk kendi ile ilgili bir şeyi paylaşmak isterse sosyal medyada kamuoyuna açıklamak yerine yakınlarına kendi açıklar.

Ayrıca MEB yetkilileri bu belgeler üzerinde çocukların kimlik bilgileri ile bununla bağlantılı kişisel bilgilerinin bulunduğunu dile, art niyetli kişilerin bunları, öğrenci ve velilere zarar verecek şekilde kullanabilecekleri konusunda uyarıyor.  Bildiğiniz gibi birçok tehlikeye karşı hem çocuğumuzu hem de kendimizi korumalıyız. Sosyal medya yer bildirimi ile ev adresine vermeseniz bile hangi dakika neredeseniz herkese söylemiş oluyorsunuz. Artık gerisini siz düşünün….Anlık yer bildirimlerindne ve kişisel bilgileri paylaşmaktan çekinin.

Her çocuk başarılıdır!

Diğer önemli konu ise sosyal medyada başarılı karneleri paylaşarak diğer anne babalara hava atma çabası. Anne babanın niyeti gösteriş yapmak olsun ya da olmasın çocuğunun karne notu düşük olan bir anne, başarılı bir karne resmi görünce üzülecek ve kendi çocuğunu sizin çocuğunuzla kıyaslayarak baskı yapacaktır. Bu konuda birazcık empati kurduğunuzda ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız. Çünkü bazı çocukları akademik yeteneği azdır ama geleceğin Beethoven olacaktır. Fakat çocuğun tüm başarısı ve yeteneği karne notuymuş gibi algılandığından anne babalarda bu not karşısında diğer anne babalara karşı kendini mahcup hisseder. Ayrıca karne notunu etkileyen birçok etken var. Örneğin evde aile içi şiddet vardır ve anne bu durumu çözemiyor, bu hayatı hem kendi de, hem de çocuğu yaşadığı için çocuk derslerine konsantre  olamıyordur. Bu nedenle nasıl ki sosyal medya da yediğini, içtiğini paylaşma diyorsak, çocuğumuzun başarısı ile de başka anne babalara hava atmak doğru bir yaklaşım olmaz.

Başarıyı hediyeye koşulamayın!

Öncelikle çocuğunuzun karne notu yüksekse abartı karne hediyesi almayın. Çocuk bir süre sonra başarısını bir koşula bağlar ve her başarısı için hediye bekler. Kendi için okumaz da sanki siz isteğiniz ve ödüle ulaşmak için okur.

Ayrıca çocuk çok başarılı ve sürekli başarılı olmak için kendinden ödün veriyor, içine kapanık şekilde arkadaşlarıyla iletişimden kopuk yaşıyorsa dikkat etmelisiniz. Bazen anne babanın gözünden düşmemek, onların övgüsünü almak için 100 üzerinden 85 aldığı için üzülür ve 85 yerine en az 95 almaya çalışıyor olabilir. Bu hırsı nedeniyle oyun oynamak, arkadaşlarıyla zaman geçirmek gibi normal gelişim ihtiyaçlarından ödün veriyor olabilir.

Çocuğun karne notunu etkileyen birçok şey vardır!

Karne notu düşük olan karne konusunda öncelikle bu karnenin sadece çocuğun değil, aynı zaman da anne babanın da karnesi olduğunu unutmamak gerekir. Yani çocuğun notları düşükse kendinize soru sormalısınız: ne kadar ilgiliydiniz, çocuk rahat ders çalışacağı ortama sahip miydi, çocuğa ders konusunda çok baskı mı yaptınız. vb. soruları kendinize sorduğunuzda çocuğunuza anlayışlı yaklaşacaksınız.

Ayrıca karne bir dönemdeki performansın göstergesi, çocuğunuzun potansiyelinin değil. Bu nedenle çocuğu yargılamadan önce bu performansı etkileyen psikolojik ya da akademik nedenler neler araştırmak gerekir. Çocuğunuzun karne notu düşükse zaten kendini suçlu ve ezik hisseden çocuğunuzu bir de siz üzmeyin. Onun yerine sonraki dönem gayret ederse düşük notlarını düzeltebileceğini, bu konu da eğer isterse akademik destek alabileceğini söyleyin, sarılın ve koşulsuz sevginizi gösterin.

Çocuğunuzu koşulsuz kabul edin!

Hiçbir karne çocuğunuzdan daha önemli değil. Hiçbir karne notu çocuğunuzla aranızdaki güveni ilişkisini bozmaya değmez. Çocukla ilgili olur, problemlerin kaynağını fark eder ve destek olursanız çocuğunuz her şeyi başarabilir. Zaten karne notu sadece akademik başarıyı gösterir, çocuğunuzun kim bilir keşfetmediğiniz ne yetenekleri var.

Kısacası çocuğunuzun karne notu yüksekse onu ödülle koşullayıp, kendine ihtiyaçlarından vazgeçmesine neden olmayın. En önemlisi çocuğun karnesini ve başarı belgesini sosyal medya da yayınlayarak hem çocuğunuza hem de diğer anne babalara psikolojik baskı uygulamayın. Çocuğun karne notu düşükse çocuğu yargılamak yerine çözüm odaklı olun ve koşulsuz sevdiğinizi hissettirin.Etiketler : sosyal medyada karne paylaşmanın tehlikeleri konusunda pedagog sevil yavuz aileleri uyarıyor

KATEGORİYE BAĞLI DİĞER İÇERİKLER