loader

Ailenin Tavsiye Yazısı: 8 yaşındaki kızımız ve ailesinin mutluluk hikayesi- Uzman Pedagog Sevil Yavuz

yazdır

Ailenin Tavsiye Yazısı: 8 yaşındaki kızımız ve ailesinin mutluluk hikayesi- Uzman  Pedagog Sevil Yavuz

Kızım bir akşam anne “ben herkese aşığım” diyerek başlayan ve sürekli terbiyesizlik sınırını aşan konuşmaları ve ağlama krizleri bizi yardım almamız konusunda harekete geçirdi.

Merhaba,

 34 yaşında 14 yıllık evli 8 yaşında kızı olan bir anneyim. 2 hafta önceye kadar mutlu mesut yaşayan bir aileydik. Yani öyle olduğunu zannediyorduk. Kızımızın tuvalet, banyo ihtiyaçlarını karşılayarak, uyku saati geldiğinde birlikte yatarak, masaj yaparak uyutan yani öz bakım becerilerini kızımızın yerine karşılayan bir aileydik. Aslında bunu yaparak kızımıza ciddi zarar verdiğimizi sevil hn la tanışana kadar farkında değildik. Kızımız bebek gibi konuşmasına çok şeker diyorduk, misafir geldiğinde sohbet etmemize müsaade etmemesine napsın sıkılıyor derdik, babasını ve beni saatlerce esir alarak oyun oynatmasına biz ilgiliyiz derdik, dokunmanın aşırı sevginin, korumacılığın bu sonuçlar doğuracağını bilemezdik. Kızım bir akşam anne “ben herkese aşığım” diyerek başlayan ve sürekli terbiyesizlik sınırını aşan konuşmaları ve ağlama krizleri bizi yardım almamız konusunda harekete geçirdi.


Yaptığımız araştırmalar sonucu tecrübesine güvendiğimiz sevil Hn randevu aldık. Çocukları ve aileleri mutlu etme merkezi olarak kızımıza tanıttığı merkezinde ilk görüşmemizde sevil hn. kızımızla oyunumuzu ve iletişimimizi gözlemledi ve tüm yanlış ebeveyn tutumlarımızı fark etmemizi sağladı. Kızımızın bebeklik ve yetişkinlik arasında kaldığını bizim davranışlarımızın ne kadar yanlış olduğunu söyledi ve beni en çok etkileyen ise 8 yaşında bir kız çocuğunun bebek gibi aşırı dokunarak sevmemizin onu rahatsız edebileceğini söylemesi oldu. Bir tedavi programı oluşturdu ve 1 hafta sonra tutarlı davranış programı eğitimi, evin fiziki şartlarını çocuğun gelişimine uygun düzenleme eğitimi, oyun terapisi eğitimi aldık ve yaptığımız hataları daha iyi gördük. Bu tedavi programı sonucunda kızımıza davranışlarımızda büyük ölçüde değişti. Ve en önemlisi kızımızın davranışları değişmeye başladı birçok problemimiz yüzde yüz değişti.


 -Uyku problemi olan kızımız artık uyku saatini hatırlatmaya gerek kalmadan saat 10:00 da iyi geceler diyerek yatağına yatıyor ve hemen uykuya dalıyor. Önceden bizimle yatan kızımız kesinlikle bizimle yatmak gibi bir talebi olmadığı gibi yatak odasından içeri dahi girmiyor.


-Cinsel kimlik gelişimi konusunda aldığımız eğitimle nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrendik ve artık kızımız yanımızda giyinip soyunmuyor. Tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını kendi karşılamayan bebek gibi davran kızımız tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını severek kendi karşılıyor.


 -Kıyafetlerini evin yüzüne fırlatan odasını toplamayan kızımız artık yatağını topluyor, kıyafetlerini katlıyor mutfakta bana çok yardımcı oluyor. Masayı birlikte hazırlıyoruz ve salataları o yapıyor. Bunları yapmaktan gurur duyuyor.


 -Kızımızın bu davranışlarına inanamıyoruz sanki eski bebeksi kızımız gitti bir genç kız geldi eve. Dizi bağımlısı olan kızımız artık kesinlikle dizi izlemiyor, talep dahi etmiyor. -Misafirlere akrabalarımıza saygısız davranan, bizi rahatsız eden kızımız artık bizi rahatsız etmiyor. Aşırı çocuk odaklı yaşıyor ve kendimize zaman ayırmıyorduk artık eşimle birbirimize zaman ayırıyoruz, kahve içiyor, tv izliyor ve sohbet edebiliyoruz. Kızımız olmadan çift olarak geziyor ve program yapıyoruz.


-IPad elinden düşmeyen PC ve TV bağımlısı kızımız artık sağlığını olumsuz etkileyen bu bağımlılıklardan kurtuldu ve daha sağlıklı yeni uğraşlar buldu. Sanatsal etkinlerle uğraşıyor.


 -Arkadaşlarıyla iletişim problemi yaşayan kızımızın arkadaşlarıyla iletişimi gelişti.


- Sevil hn. gidiş nedenimiz çocuğumuzun saçma düşünceleriydi ama biz daha fazlasını kazandık. Tüm gelişimini destekleyen programla farkında olmadığımız birçok problemi çözdük.


-Sevil hanıma ilk tanıştığımızda “ikinci çocuk düşünüyor musunuz sorusuna asla diye cevap verirken şimdi 2. çocuk fikri bile sıcak gelmeye başladı diyebilirim.


 -Ayrıca sevil hanımın verdiği psiko-eğitimsel yaklaşım olan oyun terapisi eğitimi sayesinde hafta 2 gün evde oyun seansları yapıyoruz. İnanılmaz faydasını görüyoruz, kızım çok mutlu ve kurallara uyan bir çocuk oldu. En önemlisi yaşından beklenen davranışları sergileyen kendiyle gurur duyan, öz güveni yüksek bir çocuk oldu. Sevil hn her şey için, sabrı ve verdiği bilgiler için çoook teşekkür ediyorum. İyi ki kendisiyle tanışmışız, iyi ki tecrübesi ve bilgisinden yararlanmışız. Biz çok şanslı bir aileyiz.Etiketler : ailenin tavsiye yazısı 8 yaşındaki kızımız ve ailesinin mutluluk hikayesi- uzman pedagog sevil yavuz

KATEGORİYE BAĞLI DİĞER İÇERİKLER