loader

Depresyonda olan 11 yaşındaki oğlumun başarı hikayesi

yazdır

Depresyonda olan 11 yaşındaki oğlumun başarı hikayesi

Biz çok şükür Sevil Hanım sayesinde birçok yanlışı arkada bıraktık. Doğrusunu öğrenip onu yaşam tarzı haline getirmeye adım attık. En büyük yanlışımız otorite boşluğuydu. Bunu nasıl düzelteceğimizi öğrettiği ve bize yardımları için Sevil Hanıma teşekkürle

Merhaba

Bizim 10 ve 8 yaşında iki oğlumuz var. Büyük oğlumuz bebekliğinde şen şakraktı, neşeliydi. Kardeşi doğduktan 6 ay sonra, yaklaşık 2,5 yaşındayken kıskançlık krizlerine girdi. Onu zor sakinleştiriyorduk. İşte o günden sonra büyük oğlumuz ile problemlerimiz artmaya başladı. O neşeli çocuk gitti, yerine sessiz içine kapanık bir çocuk geldi. Aradan aylar, yıllar geçti, anaokuluna başladı. Orada da çok sessiz ve sakindi. İlkokula başladığında başka problemleri de gördük. Bir türlü derslerine konsantre olamıyor, dikkatini toplayamıyordu. Sadece derslerinde değil bizimle konuşurken de dikkati dağınıktı.
Kardeşiyle kavgaları bizi bitiriyordu. Kardeşi hep onu dövüyordu. Büyük oğlum başlarda karşılık vermeyip sadece ağlıyorken, artık o da karşılık vermeye başladı. Ben onları ayıramıyor ve çılgına dönüyordum. Hiç sözümüzü dinlemiyorlar, bize karşı geliyorlardı. Söylediklerimizi yaptırmak için ben adeta yalvarıyordum, babamız ise tehdit ediyordu. Ancak o şekilde yaptırabiliyorduk. En çok benimle iletişime giriyor ama yine bana zarar veriyordu. Bana bağırmalar, karşı gelmeler hatta vurmaları vardı. Hiç bir şeyden memnun olmuyor, her şeye istisnasız itirazı vardı. ‘Hayır’ı kabul etmiyordu. Çok zor bir çocuktu. Beni inanılmaz derecede ruhen ve bedenen yoruyordu. Çok çaresizdik. Defalarca kendimi yatak odasına kapatıp hüngür hüngür ağladım çaresizlikten... 3. Sınıfa giderken bir çocuk psikiyatrisine gittik. Psikiyatr yaşını başını almış bir bayandı. Ben de oldukça tecrübeli olduğunu düşünerek doğru adrese geldiğimizi sanıyordum. Ama yanılmışım. Doktor içeri girince bana ‘Evet, nedir probleminiz?’ diye sordu. Oğlum yanımda oturuyor, çok şaşırdım. Onu dışarı alacak sandım. Doktor, problemleri söyleyeceksiniz ki çözeceğiz dedi ve ben çocuğun önünde bütün olumsuzluklarını saydım. Ondan sonra hep o konuştu. Bana hiç söz hakkı vermediği gibi beni çok eleştirdi. Hem beni hem çocuğu rencide etti. Neye uğradığımı şaşırdım çıktım gittim. 
Derken 1 sene sonra gözyaşları içinde internette araştırırken Sevil Hanım’ı bulduk. Sevil Hanım bizi çok samimi, güler yüzle ve sıcak bir şekilde karşıladı. İçeriye girince Sevil Hanım’ın bizi gerçekten dinleyeceğini, suçlamayacağını, rencide etmeyeceğini hissetmiştim. Bizimle ve çocuklarla ayrı ayrı görüştü. 
Meğer büyük oğlum ağır bir depresyondaymış. Büyümeyi reddetmiş. Kendini o mutlu olduğu bebeklik yaşlarında dondurmuş sanki. Sevil Hanım bizim gözümüzü açtı. Evde otoritenin tamamen çocukların elinde olduğunun ve bizi parmaklarında oynattıklarının farkına vardırdı. Oğlum artık itiraz etmiyor, kendine güveni de gelmeye başladı. Ağabey olduğunun farkına vardı. Artık üzüntüden dolayı olan baş ağrılarım kalmadı. Eşimle çocuklardan kaynaklanan kavgalarımız yok oldu gitti. Çocuklar varken de birbirimize vakit ayırmayı öğrendik. 

Sevil Hanımın konuk olduğu programları internette bulup izledim. Birinde ‘’Caillou ve Pepe çizgi filmleri de çok masum değil. Onlara hiçbir şekilde hayır denmiyor. İstekleri muhakkak bir şekilde yerine getiriliyor. Dünya onların etrafında dönüyor. Kardeşleri aksesuar gibi kullanılıyor.’’ demişti. Çok haklıydı Sevil Hanım. Bundan 3-4 yıl önce oğlum yağmurlu bir günde bahçeye çıkmak istedi. Ona böyle bir havada bahçede oynanmayacağını, üşütüp hasta olabileceğini söyleyerek izin vermemiştim. Bana ‘’ ama Caillou’nun annesi ona izin veriyor. Yağmurluğunu ve botunu giyip çıkıyor.’’ demişti….


Biz çok şükür Sevil Hanım sayesinde birçok yanlışı arkada bıraktık. Doğrusunu öğrenip onu yaşam tarzı haline getirmeye adım attık. En büyük yanlışımız otorite boşluğuydu. Bunu nasıl düzelteceğimizi öğrettiği ve bize yardımları için Sevil Hanıma teşekkürler. İyi çalışmalar…

Osman Bey
27-11-2012Etiketler : depresyonda olan 11 yaşındaki oğlumun başarı hikayesi

KATEGORİYE BAĞLI DİĞER İÇERİKLER